Wirtualne biura stają się coraz popularniejsze, lecz mimo to ich definicja dla większości osób jest nadal nieznana lub mają co do niej pewne wątpliwości. Wirtualne biuro ? co to jest i na czym polega ta usługa? Dlaczego wschodzące firmy, freelancerzy czy przedsiębiorcy decydują się na wynajem wirtualnego adresu?
Wirtualne biuro – co to jest? Dlaczego opłaca się w nie zainwestować?
Na czym polega wirtualne biuro? Jest to usługa, która daje możliwość rejestracji działalności pod fizycznym adresem. Dzięki temu zyskuje się adres dla firmy bez konieczności wynajmu lokalu.
Jest to spore ułatwienie, ponieważ w ten sposób wiele osób nie płaci wysokich stawek za czynsz, który pojawia się, gdy decydujesz się na wynajęcie lokalu.
W Toruniu koszt związany z wynajem lokalu waha się od 2 do 6 tys. miesięcznie. Do tego dochodzą też opłaty związane z obsługą biura czy zakupem mebli biurowych.
Dla osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą lub dla nowych firm jest to zupełnie nieopłacalne, dlatego coraz częściej wybierają zarejestrowanie działalności pod wirtualnym adresem.
W ten sposób redukują koszty, ponieważ wynajęcie wirtualnego biura zaczyna się już kilkudziesięciu złotych miesięcznie.
Dla kogo jest wirtualny adres?
Wirtualny adres znakomicie sprawdza się w przypadku gdy:
- jesteś freelancerem, wykonujesz pracę zdalną, mieszkasz za granicą, ale potrzebujesz polskiego adresu,
- zakładasz firmę i nie chcesz wynajmować fizycznego biura lub po prostu Cię na to nie stać, a zarobione pieniądze wolisz przeznaczyć na rozwój firmy,
- nie chcesz lub nie możesz prowadzić działalności pod adresem domowym,
- chcesz rozwijać firmę w innych miastach.
Cenisz sobie home office lub podróżujesz, co łączy się z tym, że zmieniasz lokalizację? Nie potrzebujesz do tego biura z wielkiego zdarzenia. Mimo tego urząd wymaga od Ciebie fizycznego adresu dla prowadzenia działalności. Co w takim wypadku?
Wynajmujesz wirtualny adres i możesz się cieszyć pracą zdalną bez wizyt urzędników w Twoim domu.
Tak samo w przypadku, gdy masz w planach założenie firmy, a chcesz, żeby pracownicy mogli wykonywać swoją pracę zdalnie z dowolnego miejsca na ziemi.
Jakie korzyści niesie za sobą wirtualne biuro?
Dlaczego wirtualne biuro to same zalety? Przede wszystkim:
- pozwala Ci zoptymalizować konkretne koszty związane z wynajęciem fizycznego biura, kupnem odpowiedniego sprzętu i zatrudnieniem obsługi odpowiedzialnej za jego funkcjonowanie,
- obsługa wirtualnego biura zajmuje się odbieraniem i skanowaniem Twojej korespondencji, więc nie musisz codziennie odwiedzać poczty albo opróżniać swojej domowej skrzynki pocztowej,
- nie tracisz czasu ani pieniędzy na dojazd do biura,
- wirtualne adresy często znajdują się w dobrze skomunikowanych miejscach, dlatego zyskujesz prestiż wśród klientów, ale też wygodę,
- adres Twojej firmy może być zlokalizowany w dużym mieście, co wpływa na jej renomę. Klienci często zwracają uwagę na lokalizację danej firmy.
Jak wygląda legalność wirtualnego biura?
Rosnąca popularność tego typu biur przyczyniła się do tego, że nie ma żadnych problemów w związku z realizacją spraw w urzędach.
Potwierdza to orzeczenie Sądu Administracyjnego z dnia 08.05.2014 II FSK 3549/13, który stwierdził:
Co więcej w obecnych realiach obrotu gospodarczego, przy uwzględnieniu współczesnych technologii, czynności zarządcze i działalność gospodarcza są i mogą być prowadzone w dowolnym miejscu, także przy wykorzystaniu tzw. biur wirtualnych czy biur coworking (dzielonych).
Wirtualne biuro – jak to działa w przypadku kontroli? Wystarczy, że obsługa wyjaśni urzędnikom charakter funkcjonowania biura. Nie musisz się martwić niedogodnościami.
Na co musisz uważać, decydując się na wirtualne biuro?
Gdy chcesz zarejestrować działalność pod wirtualnym adresem, weź pod uwagę:
- firma, która zajmuje się udostępnianiem adresów, powinna mieć prawo własności lokalu. W przypadku, gdy nim nie dysponuje, możesz spotkać się z sytuacją, w której nagle będziesz musiał zmienić adres działalności, co jest czasochłonne i utrudnione,
- odbiór i przesyłanie korespondencji. Zaoszczędzi Ci to zbędnych dojazdów, ponieważ obsługa wirtualnego biura dostarczy ci Twoją korespondencję na przykład w formie elektronicznej,
- opinię na temat wybranej przez siebie firmy świadczącej usługi wirtualnych biur. Nie daj się skusić niepewnym firmom.
W tym artykule powiedzieliśmy co to wirtualne biuro i na czym polega. Czas podsumować charakter wirtualnych adresów. Jest to przede wszystkim usługa ułatwiająca start, jak i późniejszą działalność.
Dzięki niej zaoszczędzisz sobie zbędnych problemów związanych z rejestracją firmy pod fizycznym adresem. Wirtualne biura cieszą się popularnością z powodu ich prostego funkcjonowania.
Mimo że idea wirtualnego adresu może wydawać się nowa, to ma już 27 lat!
Wymyślił ją Ralph Gregory, który zaobserwował, że dla przedsiębiorców nie jest potrzebne prowadzenie własnego biura, dlatego założył firmę świadczącą tego typu usługi, która cieszy się popularnością do dziś.
Jeśli jesteś zainteresowany wirtualnym biurem, zapoznaj się z naszą ofertą. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i rozwiejemy wątpliwości.