Aktualności

Freelancer – co to znaczy i czym się zajmuje? Poznaj zalety i wady takiej pracy

freelancer-co-to

Praca na freelansie staje się coraz popularniejsza. Szczególnie w USA, gdzie freelancerami jest ponad 53 mln osób. Polsce daleko oczywiście do tej liczby, ale na robienie kariery jako freelancer decyduje się coraz większa liczba Polaków. Jednak, czy taka forma pracy jest dla każdego? I przede wszystkim kim jest freelancer?

Freelancer – co to znaczy?

Freelancer to tłumacząc na polski ?wolny strzelec?. Jest to osoba, która nie pracuje na etacie, a swoje zlecenia pozyskuje samodzielnie. Nie jest związana na stałe z jednym pracodawcą. Oznacza to, że może równocześnie świadczyć swoje usługi dla wielu osób. 

Pracownik na etacie dostaje zlecenia z jednego, sprawdzonego źródła. Freelancer sam musi zadbać o swoją reklamę i pozyskiwać klientów. Nie zawsze też freelancer poświęca zleceniom 8 godzin dziennie, ponieważ sam ustala swój rytm i godziny pracy. Jednego dnia może pracować 6 godzin, a następnego 4 lub poświęcić całą noc na wykonywanie zadań. 

adres-dla-firmy-good-spot

Wady i zalety pracy freelancera

Praca jako freelancer niesie ze sobą sporo korzyści, a są to:

  • elastyczne godziny pracy – sam ustala, kiedy i ile pracuje. Inni wolą pracować z rana, by mieć wolne popołudnia i wieczory. Z kolei niektórzy to nocne marki i odpowiadają im wieczorne godziny pracy. 
  • praca z dowolnego miejsca na ziemi. Kawiarnia? Park? Wyspy Karaibskie, a może cichy i przytulny gabinet w domu lub biuro co-workingowe? Dla freelancera to nie problem. Większość jednak ceni sobie pracę z domu.
  • może odrzucać te zlecenia, które mu nie pasują. W przypadku pracownika –  musi on wykonać zadania, które zlecił mu pracodawca, niezależnie od tego czy mu się podoba.
  • samorealizacja – freelancer buduje markę osobistą sam, wszystkie jego zlecenia to efekt jego ciężkiej pracy, co może umieścić w portfolio.  

A co z wadami? Jest ich kilka:

  • niepewność finansowa. Freelancer musi liczyć się z tym, że niektóre miesiące mogą być ?chudsze?, w związku z czym musi nauczyć się odpowiednio zarządzać pieniędzmi. 
  • brak benefitów – freelancer nie ma ubezpieczenia zdrowotnego (musi sam się o nie postarać), służbowego telefonu, samochodu czy płatnego urlopu.
  • samodzielne wyszukiwanie zleceń – mimo że freelancer może przebierać w ofertach, nigdy nie wie czy to właśnie jego wybierze klient. Na początku działalności może być to uciążliwe. 
  • brak kontaktu z innymi ludźmi – przez to, że freelancer najczęściej pracuje z domu, nie ma możliwości porozmawiania z kolegą lub koleżanką z biurka obok czy wspólnego wyjścia na przerwę. 
  • obniżona motywacja. 

Czy każdy może zostać freelancerem? 

Nie. 😉 Praca freelancera pozoru może wydawać się czymś łatwym i przyjemnym. 

?Jesteś freelancerem, więc pracujesz dwie godziny dziennie, co to za praca? Takie słowa usłyszał pewnie niejeden freelancer. Niestety to tak nie wygląda. Freelancer co to znaczy w praktyce?

Freelancer musi być zdyscyplinowany. Wiedzieć jak oddzielić pracę od życia prywatnego, żeby nie mieć poczucia ciągłego bycia w pracy i sprawdzania maili po godzinach. 

Umiejętność zarządzania czasem? Freelancer powinien mieć to we krwi. W domu czeka na niego wiele rozpraszaczy, które mogą zaburzyć jego rytm pracy.

Na gotowanie obiadu lepiej zrobić sobie przerwę, a przeglądanie tablicy na Facebooku zostawić na wieczór niż zajmować się tym, gdy jest sporo pracy. 

Wolny strzelec samodzielnie pozyskuje zlecenia, więc komunikatywność to podstawa. W końcu sam jest swoim project managerem i dopina wszystko na ostatni guzik. 

Szefem freelancera jest on sam. Do niego należy decyzja, ile będzie pracował i w jaki sposób. 

Freelancer – co to? Czym się zajmuje?

Freelancer a własna działalność gospodarcza

Większość freelancerów rozlicza się przez umowę o dzieło lub umowę zlecenie. To umowy cywilnoprawne, które nie wymagają założenia własnej działalności gospodarczej, a za ZUS odpowiada pracodawca, więc podpisywanie takich umów dla freelancera to po prostu czysty zysk.

Freelancer, który rozlicza się tylko za pomocą umów cywilnoprawnych, nie płaci składek ZUS, w tym ubezpieczenia emerytalnego, chyba że zadba o nie dobrowolnie. 

Jeśli freelancerka jest dla kogoś sposobem na dorobienie sobie na etacie lub po prostu nie wyciąga z niej ogromnych kwot,  to nie ma potrzeby zakładania własnej działalności gospodarczej

Można wtedy prowadzić działalność nierejestrowaną. W takim wypadku trzeba pamiętać, że przychody nie mogą przekroczyć w żadnym miesiącu 50% minimalnego wynagrodzenia.

W 2021 wynosi ono 2800 zł, więc jeśli chcesz prowadzić tzw. firmę na próbę, to Twoje przychody nie mogą wynosić więcej niż 1400 zł

Freelancer – co to znaczy w przypadku założenia własnej firmy?

Jeśli taka osoba jest już dłuższy czas na rynku i ma dość bogate doświadczenie i portfolio, ?przejście na swoje? będzie opłacalną decyzją.

Niesie to ze sobą możliwość otrzymania różnych dotacji i wpisania np. zakupionego sprzętu do pracy w koszty firmy. Ułatwia też współpracę z klientami, którzy wolą się rozliczać za pomocą faktur. 

Jeśli wolny strzelec dopiero zaczyna i ma pomysł na swój biznes, to także nie ma przeciwwskazań, by założyć jednoosobową działalność gospodarczą.

Trzeba jednak pamiętać, że warto wtedy mieć koło ratunkowe (np. dodatkowo pracę na etacie). Składki i tak trzeba opłacić, nawet jeśli freelancer nie wykazał żadnego przychodu. Jednak na początku prowadzenia własnego biznesu można skorzystać z ulg dla początkujących przedsiębiorców, dzięki czemu opłaty nie będą aż tak wysokie, a własna firma będzie opłacalnym kierunkiem. Opłaty te wzrosną dopiero po 2 latach. 

Freelancer musi być osobą odpowiedzialną, która potrafi zadbać o swoje finanse.

Freelancerzy, którzy zdecydowali się otworzyć własny biznes, często korzystają z wirtualnych biur, bo mimo przejścia na samozatrudnienie nie potrzebują przestrzeni biurowej, a swoją pracę nadal wykonują zdalnie. Wynajem wirtualnych biur to tania i opłacalna inwestycja. Nie trzeba martwić się, chociażby wysokim czynszem. To też ułatwienie dla osób, które chcą założyć JDG, bo żeby ją zarejestrować – trzeba mieć adres siedziby działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy nie chcą podawać swojego prywatnego adresu, stąd decydują się na wynajem wirtualnych biur

Podsumowując: kim jest freelancer? To osoba, która nie jest związana na stałe z jednym pracodawcą i sama pozyskuje zlecenia. Pracę najczęściej wykonuje zdalnie, a jej godziny pracy są elastyczne.

Freelancerzy dzielą się na osoby, które dorabiają sobie do etatu oraz na te, które całkowicie rzuciły pracę na etacie, by skupić się na freelansie. 

< Powrót na stronę bloga

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.