Prowadzenie firmy

Na czym polega spółka z o.o., jakie są jej zalety i wady?

na-czym-polega-spolka-zoo

Na czym polega spółka z o.o.? Na tego typu formę prowadzenia działalności decyduje się wielu przedsiębiorców. Skąd wziął się jej fenomen? Jeśli planujesz zacząć biznes, dowiedz się, czym jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Co to jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?

Spółka z o.o. ma osobowość prawną, czyli ma zdolność prawną i czynność prawną. Oznacza to, że działa osobno, niezależnie od jej wspólników i zarządu. Jest spółką kapitałową, więc aby ją założyć, trzeba wprowadzić w nią kapitał zakładowy w wysokości minimum 5000 zł. 

Ponadto posiada wspólników, którzy mają prawo do kontroli spółki, udziału w zyskach, zdobywania udziałów czy do uczestnictwa w Zgromadzeniach Wspólników.

 Ważnymi osobami w spółce jest też zarząd, który odpowiada za bieżące sprawy spółki oraz ją reprezentuje. Członkowie zarządu ponoszą odpowiedzialność karną i cywilną. Członkiem zarządu może (ale nie musi) być wspólnik. 

adres-dla-firmy-good-spot

Na czym polega spółka z o.o.? Jakie ma zalety?

  • W razie upadku spółki lub innych niepowodzeń majątek osobisty wspólników jest całkowicie bezpieczny Tracą tylko to, co wnieśli w spółkę. Oznacza to, że wspólnicy nie biorą odpowiedzialności za długi spółki. Jednak trzeba pamiętać, że sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli chodzi o zarząd (a często członkami zarządu w spółkach są wspólnicy).
    Członkowie zarządu odpowiadają za długi solidarnie, w związku z czym można przejąć ich majątek osobisty. Jednak zdarza się to bardzo rzadko. Jak  tego uniknąć? To bardzo proste – zarząd musi złożyć w odpowiednim terminie dokument o upadłości spółki. 
  • Nie musisz płacić składek ZUS, ponieważ wspólnicy i zarząd są z nich zwolnieni z tytułu powołania. Jednak gdy zakładasz spółkę samodzielnie, jesteś zobowiązany do płacenia ZUS-u, dlatego że jest to traktowane jako prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. W celu uniknięcia takiej sytuacji spółka musi mieć co najmniej dwóch wspólników. 
  • Możesz zarejestrować ją pod adresem domowym, jednak pamiętaj, że wtedy jej adres widnieje w KRS. Dla wielu przedsiębiorców jest to niekomfortowe. Wyjściem w takiej sytuacji (jeśli nie chcesz wynajmować biura stacjonarnie i wydawać dodatkowych pieniędzy na czynsz) jest rejestracja spółki pod wirtualnym adresem. Pozwala to zoptymalizować koszty związane z wynajęciem lokalu i jego obsługą. Ceny wirtualnych biur zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, dlatego w skali roku pozwala to na zaoszczędzenie dużej ilości pieniędzy. 
  • Zyskujesz prestiż na rynku. W kwestiach biznesowych bardziej profesjonalnie podchodzi się do inwestycji, jeśli Twoja firma jest spółką z o.o. Do tego dochodzi możliwość uzyskania dotacji z Unii Europejskiej, a także możliwość rozmowy z wszelkimi inwestorami.
  • Kupując rzeczy na firmę, możesz ich cenę wrzucić w koszt prowadzenia firmy i tym samym obniżyć kwotę podatku (jednak warto pamiętać, że nie jest dobrym pomysłem wrzucanie w koszt prywatnych rzeczy, gdyż Urząd Skarbowy ma prawo sprawdzić celowość wydatków). W koszty można wrzucać np. opłaty za media, czynsz czy laptop – czyli wszystkie potrzebne rzeczy, które są potrzebne do wykonywania pracy w spółce. 
  • Kooperację ze wspólnikami. 
zaloz-spolke-z-nami-baner-1
Na czym polega spółka z o.o.? Załóż ją z nami, dzięki czemu unikniesz niepotrzebnego stresu.

Jakie są wady spółki z o.o.?

Mimo wielu zalet, które cenią sobie przedsiębiorcy spółka z o.o. ma również wady. Są to:

  • podwójne opodatkowanie – CIT (bo spółka ma osobowość prawną) oraz PIT (jednak istnieją na to sposoby na podwójne opodatkowanie),
  • obowiązek sprawozdania finansowego, który jest widoczny dla wszystkich,
  • proces jej założenia jest czasochłonny (Może trwać nawet do kilku dni lub miesięcy)  i skomplikowany. Osoby, które nie robiły tego wcześniej, mogą napotkać różne problemy związane z rozpoczęciem działalności. 
  • dodatkowe koszty związane z jej utworzeniem – wizyta u notariusza, opłaty sądowe. Możesz także założyć spółkę online samodzielnie lub zlecić to nam,
  • prowadzenie pełnej księgowości, co często wiąże się z wysokimi kosztami, gdyż trzeba zasięgnąć pomocy księgowej bądź księgowego. Jednak w wielu przypadkach jest to zaletą, ponieważ specjalista ma pod kontrolą finanse spółki i dba o płynność finansową,
Na czym polega spółka z o.o.? Dzięki co najmniej dwóm wspólnikom jesteś zwolniony/a z opłat ZUS.

Co z podwójnym opodatkowaniem?

Część osób ma wątpliwości co do założenia spółki z o.o. ze względu na podwójne opodatkowanie. Chodzi o to, że w sytuacji, gdy wypłacasz zyski swoim wspólnikom, jesteś zobligowany/a do zapłacenia podwójnego podatku.

Można jednak tego uniknąć i to w legalny sposób. Jednym z rozwiązań jest uchwała wspólników ustanawiająca wypłatę wynagrodzenia bez ZUS. Mówiąc prościej, jest to wynagrodzenie z racji powołania, z którego zwolniona jest opłata podatkowa. 

Na czym polega spółka z o.o. – kiedy warto pomyśleć o założeniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

  • Planujesz większy biznes i wdrożenie w niego inwestycji. 
  • Chcesz zoptymalizować składki ZUS.
  • W przyszłości planujesz sprzedać spółkę.
  • Chcesz ograniczyć ryzyko biznesowe.

Podsumowując, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością cieszy się sympatią wśród przedsiębiorców. Wielu z nich przekształca swoje jednoosobowe działalności gospodarcze w spółki. Jeśli masz plan na biznes, warto pomyśleć o tej formie prowadzenia działalności nie tylko ze względu ograniczonego ryzyka biznesowego, ale też z racji możliwości współpracy z inwestorami.

< Powrót na stronę bloga

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.